Будва – ПРОДОЛЖЕН ВИКЕНД

  • Eкскурзија
  • Траење: 4 дена
  • Локација: Будва
  • Цена:  4500 ден
sv-stefan-budva

Будва, Црна Гора

1 ден: (02.07.2016) Поаѓање од Охрид во 00:30 часот за Будва. Патот води низ Албанија со попатни одмори. Пристигнување во Будва во претпладневните часови. Сместување околу 14:00 часот во вила —. Слободно време за одмор, плажа и индивидуални прошетки по кејот и стариот град (заедно со водичот може да одите на плажата „Могрен 1 и 2). Вечерта факултативна вечера во познат ресторан каде ќе имате можност да ги пробате специјалитетите на црногорската кујна како и и богат избор на морски плодови. Ноќевање

2 ден: (03.07.2016) Околу 11:00 часот заминуваме факултативно на плажата „Плоче“ каде трае целодневна забава со добра музика, пена парти, коктели и добро друштво. Попладне слободно време за одмор. Вечерта заминуваме на факултативен излет до Котор, разглед на старото медитеранско пристаниште, заградено со старите градски ѕидини а денес заштитено од УНЕСКО. Уште една вечер предвидеа за уживање во градот кој има што да понуди. Вечерта организирана или индивидуална посета на едно од многубројните кафулиња или дискотеки на обалата на градот. Ноќевање.

3 ден: (04.07.2016)  Околу 10:00 часот факултативна посета на островот Св. Никола (ХАВАИ). Слободна вечер. Ноќевање.

4 ден: (05.07.2016) Одјавување на собите во 10:00 часот. Заминуваме за Чањ. По желба одиме на „Краљичина плажа“ во близина на Чањ (со брод). Во попладневните часови поаѓање за Охрид преку граничниот премин Сукобин. Пристигнување во Охрид во ноќните часови.

Уличките и плоштадите на стариот град во Будва ја паметат човечките стапалки повеќе од 2000 години. Камените рељефи во договор со легендите ги чуваат приказните за древните романси и за љубовта која е појака од животот. Камените ѕидини кријат тесни улички, стари камени куќи, многубројни кафулинја, ресторани и продавници. На ова мало каменито полуострови се вкрстиле многу култури и секоја оставила свој запис. Денес тоа е град театар, туристички центар, фестивалски град, монденско летувалиште и престижна точка на туристичката карта на Европа. Воздигнувањето на големите медитерански култури го обележале духот на овој град, кој се осеќа до денес кога Будва е израснат во единствен туристички бисер на овој дел од Јадранот.Како туристичка дестинација овој град е познат од поодамна – првите туристи овде дошле уште во 1923 година а денес Будва многу често ја нарекуваат и „метропола на туризмот“ затоа што е најпосетена дестинација во Црна Гора и една од најпосетените ва Јадранот. Она што ги привлекува луѓето и ги носи во Будва пред се е тоа што природата му подарила на овој крај а му подарила непоновлива убавина на сонцето, морети и низа од бисерни плажи во подножјето на големите планини. Голема вредност на Будва е и нејзиното културно и историско наследство: бројните споменици, ископини, тврдини, манастири, цркви…

Цена: 4500 денари
Можност за плаќање со VISA, MASTER, MAESTRO CARD

Во цената се пресметани следните услуги:
– Превоз со туристички автобус,
– Сместување во Будва, на база три ноќевања
– Излет во Чањ
– Организација и водство на аранжманот,
– Пратител за цело време на патувањето

Во цената не се пресметани следните услуги:
– Организирана вечера во ресторан
– превоз до плажата „Плоче“ – 5 евра
– Излет до Котор – 5 евра
– брод до островот Св. Никола (ХАВАИ) – 5 евра
– Влезници во културно историски споменици

НАПОМЕНА: За реализација на аранжманот потребни се минимум 40 патници. За овој аранжман важат општите услови за патување на T.A. ВЕНУС ТРАВЕЛ

Comments are closed